Osobní blog novináře "na vejminku" a sběratele smírčích křížů

Images tagged "tesovice"

Loading

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Sdílejte tuto stránku:
Ohodnoťte článek:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

122 Comments

  1. Dan

    Velmi povedené, jen tak dál!

  2. Jiří, snad ze skromnosti jsi neuvedl svoje výtečné fungování coby sportovního redaktora (alespoň v rámci karlovarského kraje), které skvělým způsobem informuje o (nejen) cyklistických podnicích jako je např. Jarní Bahno nebo Karlovarský AM Bikemaraton, čímž se významnou měrou zasluhuješ o jejich propagaci. Budiž ti za to dík a runda při každém posezení s tebou! Dnes je již málo „pisálků“, kteří s takovým fortelem a přehledem informují o věcech, které nejsou zrovna středem zájmu, neboť se to v nich nehemží skandály.
    Přeji mnoho zdaru tvému blogu.
    S pozdravem tvůj přítel a obdivovatel.

  3. Vendis

    Jo ty mapy… Ovšem po návštěvě Rakouska a zkušennostech v orientaci podle jejich rozcestníků a map, omlouvám se dodatečně KČT za nadávky, kterými je tu a tam také počastuji!

    Moc hezkej výlet Jirko, a cestopis opět našlápnutej informacema!

    PS: Jsem zvědavý, jak dlouho se Strunal udrží, než bude výroba přesunuta do Číny 🙂

  4. S. Wieser

    Ahoj, Jirko!
    S tou mapou jsi měl opravdu smůlu, protože máš asi 4. vydání 2004 (ve starších ten kříž nebyl). Správně je zakreslen v 5. vydání 2009, které jsem sice korigoval již v r. 2005, ale nové vydání vždy následuje až po doprodávání předchozího. Proto se v mapě č. 3 také objevila oprava až ve 3. vydání. Nejhorší je, že do zákresů, které dělám i pro jiné objekty, někdy zasáhne špatně informovaný lektor. Příklad: Kdyby ses vydal na Krudum na rozhlednu podle mapy Kčt č. 2 z r. 2009, kam jsem aktuální otevření zaznamenal, došel bys správně. Kdybys však šel podle mapy vydané letos, stanul bys sice na vrcholu, ale u křížku místo u rozhledny. Pan lektor se potom se mnou hádal, že on má pravdu (díval se z rozhledny na jihovýchodě vrchu a ten nejvyšší ze 3 vrcholků Krudumu považoval za Zelený močál, který z rozhledny je v zákrytu).
    Přeji Ti další pěkná dobrodružství.
    Zdraví Standa
    P.S. Kdyby někdo věděl o lepších turistických mapách ČR, rád bych se z nich poučil, co bylo opsáno z map KČT. Vím, že některé obsahují aktuálnější údaje (viz lhůty pro vydávání map), ale zároveň obsahují nesrovnatelně větší množství chyb a zjednodušených zákresů.

  5. Eva Adamcová

    No Ty jsi šikulka, snad si to přečte i zbytek rodiny. pa, sestra

  6. Zdravím Jirko, zřejmě jsem Vás viděl na túře kráčejícího do Rudolce po silnici, jel jsem autem. Slova chvály na Kamenici, Kostelní Břízu a okolí rád slyším, neb jsem v KB vyrůstal a vyrobil obecní webové stránky.

  7. vendis

    To bylo fajn – připomenul jsem si náš výlet ještě za pomoci vlakýše a biku. Na alegorické sochy z knihovny a interiér kostela se nedá zapomenout (zvlášť impozantní jsou kostry dávných vládců nainstalované ve vitrínách po obvodu kostela)… Později jsem tam byl ještě jednou a slyšel varhany. A to byla teprve síla!

  8. vendis

    …Až jsem se zastyděl, kolik toho nevím o kolonádě, kolem které jsem tolik let chodil… A zavzpomínal na prima výlet k prameni Ohře!

  9. Bidlo62

    Do tohodle kraje jezdím strašně rád, Bavorsko na mne působi jaako balzám na duši

  10. vendis

    Na jaře je třeba začít z ostra. A vidím, že jsi zlákal další duši na objevování starých příběhů vepsaných do kamene! Tak ať vám to chlapi letos přibejvá 🙂

  11. Marcela

    Ahoj Jirko, musím ti vyseknout pochvalu ohledně tvých skvělých stránek. Je to moc příjemné čtení, pokoukání a poučení. Máme dotaz: v kterých místech se nachází zmiňovaný smírčí kříž na cestě z Kostelní břízy do Rudolce. U silnice jsme ho nezahlédli. Jak daleko je cca od silnice směrem ke kótě Letná? Díky, měj se fajn a pozdravuj doma

  12. Tak tohle muselo dát hrozně mnoho práce. Klobouk dolů, to je úžasné. Víťa

  13. Vendis

    Se zmínkou o kameni jménem král, sloužícím v minulosti jako milník mezi hrady, bych tipoval, že to bude jeden ze starších kousků. Víme, jaký kámen je nejstarší?

  14. S. Wieser

    Ahoj, Jirko!
    Právě připravuji přílohu do sborníku SPVKK v Aši. Bude v ní také Juliusstein. Jeho foto v relativně zachovalém nátěru jsem pořídil 10.8.1985. Ještě zachovalejší nátěr měl Wappenstein nad Neklidem, když jsme tam se Standou B. byli o rok dříve. Tenkrát nás však nátěr rozladil, protože na historických fotkách měl Standa ten kámen v přírodním stavu reliéfů.
    Zdar a zdraví na cestách Ti přeje Standa W.

  15. Rudolf Voleman

    …pěkný výlet čoveče…i ty další, které jsi absolvoval přes léto…gratuluji 🙂

  16. Rudolf Voleman

    ..pěkně jsi to popsal Jirko…jen bych ještě jednou zdůraznil, jak jsi našel druhý křížek, který stojí v terénním propadu či prohlubni uprostřed lesa…není vidět jinak, než že k němu opravdu někdo přijde na pár metrů…byl to zázrak či tvůj hledačský instinkt, že jsme na něj narazili z druhé strany, než jsme měli k dispozici popis od pana Dietla…byl to parádní výlet…díky 🙂

  17. Vendis

    Skvělé úlovky pánové!

  18. Monika

    Jeden takový je kousek od obce Boučí nedaleko Sokolova…

  19. Petr Gebhart

    http://www.youtube.com/watch?v=SDOVFa-TuW4 menší video z akce, Petr..

  20. Jiří Synek

    Aspoň jeden bude také před budovou tvrze v Těšovicích.
    Kdyžtak pošlu obrázek.
    Jiří

  21. vendis

    Paráda. Jaro je tady a jak vidno, stále je co objevovat. Tak vzhůru do toho. Ten kulatý patník je dost nezvyklý. Jakou má asi historii? To se asi nedozvíme – tento mobiliář asi nikdo nedokumentuje?

  22. Vendis

    Prima výlet Jirko! A já myslel, že z Potůčků má cenu jít jen na Jeřábí jezera…

  23. Voleman

    …pěkně jsi to popsal čoveče… 🙂

  24. Vendis

    Záhadné je putování tohoto kamene… Nicméně je štěstí, že ho někdo „nezachránil“ na svoji zahrádku.

  25. Pěkně napsáno a díky za galerii křížů!

  26. Dobrý den. Děkujeme za pochvalu kříže. Jen bych chtěla dodat, že nebyl vyroben na objednávku majitele pozemku, ale dělal ho majitel, můj muž Zdeněk Janda,sám :-).

  27. Otakar

    Dobrý den,
    prosím o zaslání GPS, případně alespoň trochu podrobného návodu, či udání azimutu od Rozporenské hájovny u silnice Toužim-Plzeň,
    pro smírčí kříž č. 1521. Již jsem ho několikrát bezvýsledně hledal. Předem děkuji. Otakar

  28. Vendis

    Ježišmarjá, jakou já dostal chuť na pivko! To mi nedělej kamaráde, tohle ne, abych v pondělí dopoledne v pracovním procesu byl lákán slovy jako „vynikající klobásky“ nebo dokonce „výborné pivo“…

  29. Jeden takový kámen je mezi Březovou a Lobzy v lese

    • Jiří Linhart

      Díky! Dá se to nějak upřesnit? JL

  30. vendis

    Tak tohle jsou opravdové žně. Klobouk dolů před vámi slavní hledačové 🙂
    Kolik křížů asi odpočívá pod zemí, když z těchto deseti byly tři objeveny při zemních pracech…

  31. Vendis

    Blahopřeju k narozkám i k té třistatrojce!

  32. Vendis

    Ten pohled do krajiny z vyhlídkové plošiny v Schönecku je božský! Tedy nejenom parádní křížky, ale i samotný výlet je zaviděníhodný úlovek… Mám otázku: Dají se ve tvarech křížů vystopovat nějaká pravidla? Například v nějakém období převládají některé tvary nad jinými? Proč má jeden z olešnických ramena zužující se do středu?

  33. Voleman

    ….pěkně jsi to popsal Jiříku…byla to báječná akcička…díky 🙂

  34. Vendis

    Chlapci, blahopřeju k dobytí těchto kót a věřím, že ač počasí nepřálo, užili jste si to pěkně. Minimálně tedy tu bramboračku vám fakt závidím 🙂

  35. Vendis

    Pohled na trosky původní rozhledny je opravdu smutný… Jen doufejme, že stále sílící komanč nebude mít zase šanci ukázat jaký je hospodář!
    Tak to byl jistě hezký výlet (i bez výhledu z věže).

  36. Lubor Ferenc

    Jen malé upřesnění:
    To UFO na vrcholu Lysiny neslouží k lapání hmyzu, jedná se o „totalizátor“, což je bezobslužný srážkoměr pro měření dlouhodobých srážek viz např.: http://blog.aktualne.cz/blogy/radim-tolasz.php?itemid=1642
    Jinak veškeré články na Vašem webu se mi moc líbí. Snad i proto, že bydlím nedaleko, tedy v Sokolově, a často vyrážím do stejných oblastí ve Slavkovském lese i Krušných horách. Konkrétně na Lysině i na Lesném jsem byl několikrát, naposledy v prosinci 2013, resp. 1. března 2014.
    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lesn%C3%BD_%28vrchol%29_Slavkovsk%C3%BD_les.jpg
    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lysina_Kladsk%C3%A1.jpg

  37. Michal Špora

    Ahoj Jiří,
    je to moc zajímavej článek. Obdivuji tvou trpělivost při hledání faktů. Máš tam ale malý překlep. ERECT 1976 WENDA. Mělo by tam být datum 1716.
    M.Špora

    • Jiří Linhart

      Díky za upozornění, chybička se vloudila, ale už je napravená…

  38. Vendis

    Rád bych doplnil, že netrénovaného v chůzi zasáhl mne nohabol, který následně byl přetaven lahváči v nefalšovanou únavu. I tak na tuto objevnou jarní výpravu vzpomínám s radostí. A těším se na další!

  39. Marcela Klingorová

    Milý Jirko, děkujeme za informace, které jsme si díky Tvému blogu našli a doplnili si při túře na Dyleň vědomosti o Napoleonstein. Těšíme se tímto na další Tvé počiny! Marcela

  40. Vendis

    Výborně! Ty poštovní milníky jsou velmi zajímavé. Hlavně vysvětlení důvodu jejich existence – kolik místních to asi tuší?

  41. Vendis

    Skvělý výlet. A jako obvykle tématicky pěkně našlapaný… Klobouk dolů nad Tvou schopností najít fakta k sebezapomenutější věci v krajině!

  42. Vendis

    Co dodat? Paráda. Ten křížek před Novým Dvorem jsem ovšem přehlédl. A to jsem kolem toho rybníka brousil na letošní dovče na Rabštejně. Nezbývá než se vrátit…

  43. Vendis

    Jiko, tak tohle je fakt paráda! Čistou jsme kdysi těsně minuli a nenapadlo by mě, že o ní jde vůbec něco najít. Super zajímavý mi připadá ten systém vodních kanálů – o tom kdyby šlo něco vypátrat…

  44. Vendis

    Tu silnici mám rád, jel jsem ji snad stokrát. Ale nikdy mě nenapadlo detailně zkoumat (teď vidím, tak zajímavé) patníky. Díky. PS: ten systém značení – barva čepice shodná s barvou na mapě – co může být dokonalejšího?

  45. Rudolf Křesťan

    Jirko,
    obdivuji Tvou výdrž (+výdrž Tvých přátel) v ušlechtilém zájmu o smírčí kříže. Jako člověk píšící se taky skláním před výstižným popisem téhle pánské auto-jízdy. Zaujaly mě i fotky, které jsem si na obrazovce zvětšil a tiše jsem koukal, jak je v těch kamenech podepsaný čas.
    Zdraví Ruda Křesťan

  46. Vendis

    Opět krásně provedený cestopis! Jak je u Tebe zvykem nabitý informacemi – o existenci nákolníku jsem doposud neměl tušení. Tentokrát jsem se zároveň výborně nasmál při popisu chuťového prožitku z pivka v Mukařově. Jen tak dál, Tvé řádky je radost číst.

  47. Vladimír Červenka

    Neurčený erb patří říšskému hraběcímu rodu von Selb.

  48. Vendis

    Z tohoto příspěvku mám velkou radost. Né snad, že jsi mě zmínkou o společných výletech učinil mediální hvězdou, ale pro ten Annaberg, který pro mě má kouzlo již od dětství díky častým návštěvám s rodiči. Byly vždy spojené s nákupem vagónků či výhybek modelové železnice TT, kterou jsem velmi miloval…

  49. Stanislav

    … co se týká kamenných smírčích křížů,tak ještě jeden je v Źandově u Č.Lípy a vím o jednom ,který je vedle silnice ze Srbské Kamenice na Růžovou a cca 1km od Srbské vlevo v lese u silnice je další a je myslím k nepřehlédnutí,….dále z Heřmanic směr Kravaře je cca 300m od vesnice je na pravé straně 0,5 m od silnice 292 kamenný sloup s kotvou vysoký asi 2,5m který by si dle mého názoru zasloužil restaurování a nějakou doprovodnou informaci proč tam je ,od kdy,kdo takové sloupy stavěl…..atp. myslím že min stovky cyklistů kteří projedou okolo by tato část historie mohla zaujmout….

  50. Vendis

    Já jsem fakt smolař! Takový krásný kousky (zvlášť ten Willingerův) a já je nenajdu… A přitom na fotce vypadají, jako by byly zasazený někde na návsi!

  51. Rudolf Voleman

    Pěkně jsi to napsal Jiříku 🙂 …díky 🙂

  52. Paul Basler

    Wir wollen in der kommenden Woche den CHRISTOF-KASTNER-Gedenkstein aufsuchen. Ihr Bericht ist sehr anprechend! Danke!
    Ist es Ihnen möglich, die GPS-Koordinaten mitzuteilen?
    Ich wäre Ihnen sehr dankbar!
    Mit den besten Grüßen
    Paul Basler

  53. Vendis

    Bezvadný!

  54. Vendis

    Mají smutný osud tyhle obce. Branou stavení za sloupem Nejsvětější Trojice už asi dlouho nikdo neprojel… Nicméně výlet byl jistě fajn!

  55. Vendis

    Přiznám se, že jsem celkem překvapený, jak hluboko byl kříž v Bílencích zapuštěný do země. Dá-li se vodorovná rýha na těle kříže považovat za „čáru ponoru“…

  56. Vendis

    Parádní úlovek, parádní výlet, parádní počasí! Ať to parádně šlape i v té osmé dekádě 🙂
    PS: I ta křížová cesta je hezká – poctivá žula, poctivý bronz..

  57. Vendis

    Také pamatuju Švýcárnu v provozu… Přesto, že prý ta investice do skiareálu přinese lidem v kraji prospěch, místa postižená dotací prostě ztrácejí svoje kouzlo! Krásná práce řezbářů – snad vydrží, než se tam vypravíme 🙂

  58. Vendis

    Jako obvykle – na objevy bohatý program, skvělá společnost – už se těším na druhý díl! Tentokrát musím reagovat na viadukt – naprosto parádní stavba. Klobouk dolů, zvlášť, když v té době byl železobeton teprve v plenkách!

  59. Tak jsem konečně objevil asi poslední Švýcárnu v ČR. Jednu vlastníme a byl jsem nadšený, že ostatní se také spravují, nebo provozuji a udržují, jako ta naše 🙂 A teď se dívám na osud této a je mi u srdce moc smutno….

  60. Vendis

    Nutno říci, že na průzkum okolí i samotného Kuksu je potřeba dostatečný časový prostor. Opět parádně podaný deníkový záznam – i já, pouhý čtenář, zde zírám s otevřenými ústy…

  61. Vendis

    A já jsem překvapený, co vše lze v okolí Plzně nalézt! I s botou plnou vody stál tento výlet za to.

  62. Vendis

    Paráda!

  63. Vendis

    Na jediný den slušná sbírka! Moc pěkné křížky, zvlášť ten Hilfertův.

  64. Vendis

    Příjemná tečka za pánskou jízdou. Škoda, že jsem ji nepřečetl před víkendem – projížděli jsme Hořicemi a o existenci sochařského parku neměli ani tušení! Blahopřeju k solidnímu přírůstku do Tvého katalogu, obávám se, že tohle trumfnout, to se jen tak někomu nepodaří 🙂

  65. Michal Fedeleš

    Dobrý deň pán Linhart,

    chceli by sme Vám dodatočne poďakovať za Vašu ochotu pri hľadaní zmierčich krížov dňa 12.5. t.r. v lesíku v oblasti Staré Sedlo.
    Bez Vašej pomoci by sme ich určite nenašli.

    Ďakujeme a pozdravujeme, manželia Fedelešovi

  66. Vendis

    Opravdu, oltář kostela v Bohosudově je skvostný!

  67. Otakar

    Pane Linhart,
    vaše internetové stránky jsou super, a to tvrdím jako bývalý IT i jako tulák po všech možných památkách v našem kraji. Navíc se mi líbí i po estetické a katalogizační stránce. Držím vám palce a těším se na další vaše příspěvky. Mějte se moc hezky.

  68. Vendis

    Ano, to můžu potvrdit – muzeum je naprosto originální nejenom způsobem instalace, ale také jednoduchým vysvětlením funkce exponátů. Tak například řez odpadovým sifonem – které dítě dnes zná princip přirozené překážky šíření nevábného zápachu z odpadu… Nebo způsoby vytápění budov představené v krátkých animovaných filmech. Klobouk dolů před kolektivem autorů!

  69. Vendis

    Císařák stojí za podívání i přesto, že se k němu musí od Kynžvartu vyfunět pěkný kopec…

  70. Markéta

    Dobrý den pane Linhart,
    ráda bych Vám ještě jednou poděkovala za pomoc při hledání smírčích křížů na Chomutovsku. Webové stránky máte velice pěkně provedené a Vaše fotografie mi hodně-krát pomohly při hledání konkrétních křížů. 🙂

  71. Ahoj Jirko, možná se známe ze setkání SPVKK z Ašského muzea, několik let se však již nezůčastnuji, mám totiž vlastní sdružení, které se zabývá hraničními kameny, kamenými kříži, božími mukami, podzemními prostory apod. Zaujala mě tvoje stať k hraničním kamenům na Novém Ždáru, touto lokalitou se zabývám již od roku 1989.

  72. Pejsar Filip

    Zdravím. Jsem nový majitel strážního domku na trati Z Hazlova směrem na Aš. Rád bych získal nějaké informace o jeho historii. Filip z Chebu.

  73. Pejsar Filip

    Nachází se na 21 km

    • Jiří Linhart

      Zdravím Vás, pane Pejsare, a děkuji za důvěru, kterou možná zklamu. Já totiž nejsem žádný odborník na stavbyželeznic, zajímám se o drobné kamenné památky, hlavně kamenné kříže a staré dopravní značení, a na té ašské trati mě zaujaly právě ty dva původní staničníky. Když jsem psal tu reportáž, měl jsem k dispozici studii „Vznik a počátky provozu na trati Cheb – Aš – Hof“ odpana Roberta Koutného, půjčil mi rukopis, protože v té době to ještě nikde nevyšlo a myslím, že to nevyšlo dodnes. Jestli se tam zabýval i historií drážních staveb, si jistý nejsem, zkuste se obrátit přímo na něho. Je to železniční nadšenec, určitě Vás neodmítne. Pracoval (vroce 2011, kdy jsem s ním byl v kontaktu, na správě SŽDC v Karlových Varech, zkuste to tam. Přeji hodně úspěchů! Jiří Linhart

  74. Lenka Hubatková

    Dobrý den, šli jsme ve Vašich stopách a našli všechny mezníky, které uvádíte a navíc jsme u Starého Sedla objevili jeden navíc (celkem 4) a pod Sokolovským mostem další po 150 m směr Těšovice. Rádi bychom nalezli i ten u Boučí a Březové. Našel jste je od té doby?
    Pokud budete chtít pošleme přesné souřadnice našich nalezených mezníků.
    Děkuji za odpověď
    Hubatkovi

    • Jiří Linhart

      Díky za dotaz, asi Vás zklamu, ale nosticovské hraničníky u Boučí jsem doposud nenašel. Popravdě řečeno jsem se tam už nějaké dva tři roky vůbec nedostal, pokud mám čas, snažím se věnovat ho strávit hledáním křížů, to byla od začátku moje hlavní doména. Jak chodím se psem po lese, tu a tam něco najdeme, naposledy právě nosticovský kámen s kotvou na už zaniklé cestě z Lokte do Hruškové, bohužel jsem s sebou neměl foťák.
      Ty kameny, co mám nafocené, zkusím zkompletovat do jedné galerie a udělat k tomu nějaký komentář, ale kdy to bude, ví Bůh.
      Z Lokte Vás zdraví Jirka Linhart

  75. Gábi

    Velká gratulace a trošku trošku závist 🙂 Stejný výlet máme v plánu a potěšila info, že lze ušetřit kus autem- bůhvíjak ráda ho nemám, takže ho nebudu litovat kvůli kvalitě cesty . Doufám, že budeme taky úspěšné – zatím je Plzeňsko jedna velká blamáž :-((( Holky psí jsou spoky – jim bloudění a neúspěšné dohledávky nevadí – mně jo, ale věřím v lepší zítřky 🙂

    • Jiří Linhart

      Budu držet palce a lepší zítřky se určitě dostaví. Ušetřit kus cesty jistě jde, ta „silnice“ mezi Rochlovem a Úlicemu je ale opravdu strašná. Hlavně úsek od Úlic, kterým jsem tam jel já. Hotový tankodrom. Úsek od Rochlova je daleko slušnější, tudy jsme jeli z lesa ven… Tak ať Vám to šlape! J.

  76. Simona

    Nádhera. Vloni jsme našli jeden u Potůčků. Tento jsme nenašli a v IC nevěděli ani o jednom. Jedeme znovu, moc prosím o bližší info. Děkuji Simona
    Na mapách jsem našla jen elektrárny,jinak nic 🙁

    • Jiří Linhart

      Na mapě (jak které) ten kámen možná není, v reálu se ale najde snadno. Stačí jít z malého parkoviště u větrníků po panelce k tomu nejhořejšímu a pak ve stejném směru dál přes louku nějakých 300 metrů. Kámen stojí přímo na státní hranici, pár metrů vedle současného hraničníku. Je to dost frekventované místo a bývala tam vždycky vyšlapaná pěšina. Přeji dobrý lov!

  77. Simona

    Kámen dle Vašeho perfektního popisu nalezen :-). Právě jsem se dozvěděla o dalším na hranici se Saskem. Prý mezi Mílovem u nás a saským Mílovem. Ráno jdeme hledat. Nevíte náhodou o něm něco? Děkuji Simona

  78. Vendis

    No prosím, Nymburk, člověk jej maximálně mine při jízdě do Hradce a přitom by stál za průzkum! Díky za tip.

  79. Hana Květoňová

    Kříž z Velkých Popovic nemám, brzy se za ním vydám. Pomohl mi váš článek, díky.

  80. Vladimír

    Paráda. Jezdili jsme do Tatrovice i k nádrži v letech 75-79 až z Opavy i na Arizonu. Nuda pláž fungovala. Dobrý článek.

  81. 4.3.2018…křížový kámen na témže místě, ale již je vztyčen..:-)

    • Jiří Linhart

      Díky za reakci, jsem rád za každý komentář! O tom, že kámen před kostelem v Novém Sedle byl postavený, samozřejmě vím, v galerii kamenných křížů mám v okrese Sokolov fotku z roku 2012 a fotky sučasného stavu jsem posílal i na německý web suehnekreuz.de, kde tento kámen evidují v Lokti. Zdraví Vás Jiří Linhart

  82. Článek obsahuje několik nepřesností. Panství nebylo rodu Schwarzenbergů, ale pánů z Tettau (Tetova), které mělo centrum ve městě Schwarzenberg (dnes poněkud menší okres). Více zde: http://www.palfi.cz/clanky/pamatky-a-zajimavosti-jachymova/movite-pamatky/kamen-tri-panstvi.html

  83. Venca

    No pohled na těžební jámu musí být opravdu děsivý. Příjemné počtení. Díky. Vendis

  84. Štefan Žáčik

    Krásně napsané.
    Já mám teď naplánováno Navštívit pět v jednom dni a myslím si, jaký budu borec…

  85. S.Leinweber

    Situace 26.4.1989 u památníku americké armády na Ypsilonce. Dopoledne najely k zatarasení pohledu z nové silnice k pomníku jeřáb, tahač s návěsem naložený betonovými velkými skružemi. Automobily vytvořily železobetonovou zeď. Velvyslanec po příjezdu zjistil, že byly odřezány tyče na vyvěšení státních vlajek. Držely se proto jen jako rozvinuté. Dementní pohrobci systému komunistické Stb hlídali místo a osoby fotili. Místo památníku je vykoupené. Na ploše 6×6 metrů jste ve stejné pozici, jako byste stáli v prostorech ambasády USA. V době do roku 1989 by se tu dalo žádat o azyl. Ovšem neexistovaly jak mobilní zařízení, tak svoboda pohybu, takže by Vás první aktivní pomocník SNB, pohraniční stráže nebo Stbák udal a konec.

  86. Venca

    Blahopřeju. Čtyřstovka, to je slušný výkon!

  87. Štefan

    Taky gratulace veliká. Tolik já jich asi nikdy nenajdu…

  88. Gábi

    Gratuluju k „Ejsinčinu šutru“ – objevili jsme ho s Jirkou M. 13.10. na Ejsky narozky… 🙂
    Jelikož se jaro hlásí, taky už plánuju kam a kdy. Výhledově budu kopírovat Vaši cestu a někdy vyrazím směr sever (TP, UL) … Hodně dobrých courek G

  89. Štefan

    Taky se tam letos chystám.

  90. Jeremi JD (fb)

    Postupovali jsme podle indícií výše a nalezli. Jen jsme zbytečně dvakrát plot přelézali a díky. Jen by se někdy více hodily souřadnice .. (y)

    • Jiří Linhart

      Však je to bez těch souřadnic dobrodružnější, a proto ty kříže hledáme, ne? Kdybych ty Úhoštany zvádl s GPS-kou napoprvé, určitě bych z toho kříže neměl takovou radost, jako když jsem ho hledal dvakrát marně…

      • Jeremi JD (fb)

        však ano, jen jsem se dověděl jen náhodou při hledání idicií o Pokutickém. A mimochodem ty hodiny stále ukazují stejně na kostele .. 🙂

  91. Štefan

    Výborný článek (jako vždy).

  92. Štefan

    Moc hezké počteníčko.

  93. Stanislava

    Dobrý den. My jsme nedávno byli v Ostrově přímo tu https://www.honourandgrace.com/cs/ a na Božák jsme si udělali hezkou procházku. Okolí i městečko super. Mohu jen doporučit.

  94. Vendis

    Díky, rád jsem si připomněl ta místa. Jako obvykle informacemi nabitý a přitom tak čtivý text.

  95. Vendis

    Ale to je nemilé, zavřený zámek a ještě patálie s blouděním! Ale jinak příjemné počtení – jako bych tam byl s vámi!

  96. Štefan

    Přesně takhle to bylo! 🙂
    Super článeček.

  97. Zdeněk Vogeltanz

    Další takový patník s velmi dobře čitelnou kotvou je pod Těšovickým vodopádem.

  98. M.Sommer ( Fidlerova)

    TO JSI MOC INFORMATIVNE A DOJEMNE VYLICIL, JIRKO. TYHLE PREGNANTNI BODY RUZNE PO SVETE ME, COBY TURISTKU, NEKDY
    NALADILY TAK, JAK PISES NA ZAVER : MISTO JAK STVORENE K
    ZAMYSLENI NAD POMIJIVOSTI ZIVOTA…Co tomu asi rikal Tvuj verny pes Brita ?! Zdravim Te. Marika.

  99. Aleš

    Ať jsem hledal, jak jsem hledal, loketský ČSR patník jsem nedohledal :(. Asi další „oběť“ nějakého sběratele…

  100. Aleš

    PS: a ty tři krásné smírčí kříže fakt nemají chybu. Jen mě zarazilo, že kdosi, zaštítěný Loktem, na patník (nebo co to je), který nějak „nepatřičně“ ke skupince patří, pověsil bedýnku s nějakou hrou (takže skupinka byla rázem nevyfotitelná). Nedalo mi to, a bedýnku jsem přemístil na nejbližší strom – snad mi Pánbůh odpustí…

  101. Aleš

    Myslím, že to bylo trochu jinak – hranice je historická , na ní se nic během století neměnilo (na rozdíl třeba od hranice s Polskem), ale Němci měli (možná ještě mají, čert ví) za minulého režimu takový zvyk některé historické kameny posunout „pro jistotu“ do vnitrozemí. Viz též hraniční kámen u Božího Daru (posunut více než 20 metrů do Německa) nebo jeden z hraničních kamenů u Ostrého (https://mapy.cz/turisticka?x=13.1098790&y=49.2032425&z=17&q=Ostr%C3%BD&source=osm&id=1103399419)

  102. Štefan

    Pěkný stránky. O hodně lepší než ty starý.
    Budu si muset znovu přečít i ty starší články.
    Jirko Super!

  103. Stanislav Wieser

    Skvělá mapa, skvělá evidence! Chválím zpracování a jsem rád, že jsme se na této formě prezentace domluvili – díky všem zúčastněným!
    Je mi smutno, že se takového zpracování evidence „našich“ kamenných křížů nedožil Jarda Vít. Když jsme spolu v roce 1982 připravovali první setkání zájemců o smírčí kříže, netušili jsme, s jakými možnostmi a znalostmi budeme pracovat po 40 letech.

  104. Václav Šlapák

    Vážený pane Linharte, včera se mi dostala k rukám informace o Vaší práci na mapě křížů. Jsem rád, že k ní mám jako člen SPVVK přístup a se zájmem jsem ji začal prohlížet. Samozřejmě jsem začal v našem okrese a kraji a narazil jsem na kříž v Jeníkově u Duchcova. U něj píšete, že už není. On ale existuje a příběh k němu je skoro detektivní. V roce 2008 jsem se poptal mých žáků z Jeníkova a okolí jestli o kříži ve hřbitovní zdi nevědí. Samozřejmě v tomhle věku 18 – 19 let mají jiné priority. Avšak po velké přestávce za mnou jeden přišel a ukazoval mi jej nafocený v telefonu. On pacholek sedl do auta a nafotil mi jej. Symbolicky jsem mu musel vynadat, že opustil školu, ale byl jsem rád s tím, že tam příští týden zajedu. Po týdnu jsem byl zklamán, zeď byla pobořena a v sutinách jsem nic nenašel. Poptával jsem se i v sousedním hostinci a obchodě, ale nic. Tak jsem to tomu žákovi řekl a slíbil, že se také poptá. Asi za dva týdny mi řekl, že kříž leží u jeho strýce v garáži. Jenže problém byl v tom, že strýc je narkoman a alkoholik, s nikým nekomunikuje a po všech hází vše co mu přijde do ruky a není s ním řeč. zřejmě chtěl kříž zpeněžit aby měl zase na chlast a drogy. Kluk k němu vlezl tajně, když spal.
    Tak jsem ho vyzval, ať to už nechá na mě, aby nepřišel nakonec k úrazu a zorganizoval jsem na sobotu trestnou výpravu ze dvou ramenatých chlapů u Muzea Duchcov a dvou policajtů. Ve čtvrtek mi žák volal, atˇ už nikam nejezdíme, že už mu kříž vzal a má jej autě a co s ním. Jeho maminka se bála druhý den jezdit po městě kvůli kontrolám policie. Tak jsem vyjednal Dr. Wolfa z Muzea a maminka zajela k Muzeu a kříž předala. Kříž je v Muzeu dodnes a používají jej jako krásný artefakt při výstavách a přednáškách. Dr. Wolf byl v Litoměřicích v SOA a zápis přikládám:

    V Jeníkov, hřbitovní zeď u kaple sv.Anny
    1731
    ________________________________________________________

    Kříž z kamene s liliovitým zakončením ramen, vsazený do bývalé hřbitovní
    zdi u kaple sv.Anny s vtesaným nápisem přes břevno kříže

    v. kříže 80cm , š. kříže 55cm , v. písmene 4-5cm, kapitála

    AN.17.I(ACOBVS).E(CKERT).31.NO

    Jedná se s největší pravděpodobností o náhrobní kříž Jacoba Eckerta z Hudcova,
    který byl na zdejším hřbitově pochován dne 3.V. 1731

    SOA Litoměřice, matriky, Jeníkov 67/4, folio 120v (oddíl zemřelých)

    Protože kříž č.1208 je tedy křížem náhrobním, byl po dohodě s bývalým předsedou SPVKK přeřazen do drobných památek.

    Tolik k příběhu téměř detektivnímu. Ještě Vám pošlu k tomu fotky na vaši email adresu a přeji hezké posvátčí a vše nej- hlavně zdraví a mnoho nálezů v roce 2023.
    Václav Šlapák, Dubí

    Teď zjišťuji, že adresu asi nemám, pošlete mi,prosím.

    • Jiří Linhart

      Omlouvám se, že odpovídám tak pozdě. Příspěvek přeposílám Zd. Rajsiglovi, který je autorem té GPS evidence. Moje mailová adresa je jirka.45@seznam.cz. Z Lokte zdraví Jiří Linhart

  105. Ivana Masopustová

    Dobrý den, nenašla jsem žádnou zmínku o Smírčím kříži ve Václavicích- Hrádku nad Nisou. Zajímala by mě jeho historie, neb tam máme chalupu….. Děkuji Masopustová

    • Jiří Linhart

      Dobrý den a díky za zájem!
      O křížku ve Václavicích vím jen to, co máme v evidenci: „Latinský kříž z pískovce působící nevyrovnaně vzhledem k obroušeným a zerodovaným ramenům. Rozměry 105 x 63 x 20 cm. Stojí u plotu čp.139, asi 20 m od vchodu na hřbitov.
      Žádné relevantní informace jsem nenašel ani na obvykle dobře informovaném německém webu suehnekreuz.de, kde se píše, že „kříž stojí v blízkosti zbořeného kostela, kam byl pravděpodobně přenesen z dnes neznámého místa. Podle místní tradice měl být na místě pohřbený švédský generál, ale při vykopávkách nebylo nalezeno nic, co by tuhle legendu potvrzovalo.“
      Osobně jsem tenhle kříž nikdy neviděl, je to od nás přece jen dost z ruky.
      S přáním krásného dne Vás z Lokte zdraví Jiří Linhart

  106. Další jsou pak v Dobré vodě u Teplé, jeden v obci u pramene, druhý při cestě do kláštera Trapistů.

  107. Eva Fenklová

    Smírčí kříž je také před Kostelní Břízou cca 1-2 km, po pravé straně silnice ze Sokolova, je ukrytý v břízkách, ale v zimě a na podzim je dobře vidět.

    • Jiří Linhart

      Dobrý den, paní Fenklová, kříže, které zmiňujete, samozřejmě dobře znám. Ten před Kostelní Břízou je evidovaný na katastru Rudolec, kříž na odbočce ke klášteru trapistů je novodobý. Na katastru Dobré Vody je ještě evidovaná pěkná kruhová stéla, je asi kilometr dál od odbočky k trapistům při silnici k Branišovu pár metrů vlevo od cesty v lese. Z Lokte zdraví Jiří Linhart

  108. Lucie

    Děkuji za článek o zaniklé osadě Borek.

© Jiří Linhart 2011 - 2024  |  Materiály umístěné na tomto serveru mohou být publikovány pouze se souhlasem autora.

Mapa webu

Developed by Daniel Danielčák