Osobní blog novináře "na vejminku" a sběratele smírčích křížů

Juliusstein

Loading

Hraniční kámen z roku 1544 se znaky sousedících zemí – na jedné straně český lev a na druhé zkřížené saské kurfiřtské meče. Stojí přímo na německo-české státní hranici mezi obcemi Kostelní (městská část Kraslic) na české a Erlbach na saské straně.
Kámen označuje hranici, jak byla vytyčena smlouvou z 10. července 1543, která ukončila vleklé spory mezi majiteli panství Luby hrabaty Šliky a saskou vrchností. Zatímco hranice se za těch téměř 470 let nezměnila, kámen se na přelomu 16. a 17. století dvakrát stěhoval. Poprvé do na zahradu jistého občana z Markneukirchen, který se jmenoval Julius, a podruhé zpátky na původní místo, kam ho musel (zřejmě na zákrok vrchnosti) pan Julius vrátit. Nebýt té zlodějny, asi by po Juliovi brzo ani pes neštěkl, Juliusstein nám ho ale připomíná i ve 21. století.

Poprvé jsme Juliusstein navštívili v říjnu 2010 s Rudou Volemanem, po něco víc než čtyřech letech jsme se k němu vydali s Maruškou a našimi Plzeňáky Staňkovými. Zatímco novodobý hraniční kámen stojí na svém místě, Juliusstein vypadá, jako by padal – fotky mluví za vše… Nezbývá než doufat, že se to „soudruhům z NDR“ podaří zastavit a že při příští návštěvě nebudeme historický kámen hledat dole ve škarpě.

Sdílejte tuto stránku:
Ohodnoťte článek:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

2 Comments

  1. S. Wieser

    Ahoj, Jirko!
    Právě připravuji přílohu do sborníku SPVKK v Aši. Bude v ní také Juliusstein. Jeho foto v relativně zachovalém nátěru jsem pořídil 10.8.1985. Ještě zachovalejší nátěr měl Wappenstein nad Neklidem, když jsme tam se Standou B. byli o rok dříve. Tenkrát nás však nátěr rozladil, protože na historických fotkách měl Standa ten kámen v přírodním stavu reliéfů.
    Zdar a zdraví na cestách Ti přeje Standa W.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Jiří Linhart 2011 - 2024  |  Materiály umístěné na tomto serveru mohou být publikovány pouze se souhlasem autora.

Mapa webu

Developed by Daniel Danielčák