Osobní blog novináře "na vejminku" a sběratele smírčích křížů

Kamenné kříže v Bavorsku

 75 zhlédnutí celkem,  1 zhlédnutí dnes

Základ galerie bavorských křížů tvoří snímky křížů a dalších kamenných památek, které jsme s mou ženou Maruškou nafotili během našich dovolených v bavorských Smrčinách v letech 2010 a 2011. Na podzim roku 2011 přibyly naše „objevy“ ze dvou výletů do oblasti Horní Falce (Oberpfalz) a galerie byla rozdělená podle bavorských zemských okresů (Landkreis). Podrobnější informace o kamenných křížích v Německu najdou zájemci na http://suehnekreuz.de/

Seznam okresů:

 1. Wunsiedl
 2. Hof
 3. Tirschenreuth
 4. Neustadt an der Waldnaab
Sdílejte tuto stránku:
Ohodnoťte článek:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 1,00 z 5)
Loading...

2 Comments

 1. Václav Šlapák

  Vážený pane Linharte, včera se mi dostala k rukám informace o Vaší práci na mapě křížů. Jsem rád, že k ní mám jako člen SPVVK přístup a se zájmem jsem ji začal prohlížet. Samozřejmě jsem začal v našem okrese a kraji a narazil jsem na kříž v Jeníkově u Duchcova. U něj píšete, že už není. On ale existuje a příběh k němu je skoro detektivní. V roce 2008 jsem se poptal mých žáků z Jeníkova a okolí jestli o kříži ve hřbitovní zdi nevědí. Samozřejmě v tomhle věku 18 – 19 let mají jiné priority. Avšak po velké přestávce za mnou jeden přišel a ukazoval mi jej nafocený v telefonu. On pacholek sedl do auta a nafotil mi jej. Symbolicky jsem mu musel vynadat, že opustil školu, ale byl jsem rád s tím, že tam příští týden zajedu. Po týdnu jsem byl zklamán, zeď byla pobořena a v sutinách jsem nic nenašel. Poptával jsem se i v sousedním hostinci a obchodě, ale nic. Tak jsem to tomu žákovi řekl a slíbil, že se také poptá. Asi za dva týdny mi řekl, že kříž leží u jeho strýce v garáži. Jenže problém byl v tom, že strýc je narkoman a alkoholik, s nikým nekomunikuje a po všech hází vše co mu přijde do ruky a není s ním řeč. zřejmě chtěl kříž zpeněžit aby měl zase na chlast a drogy. Kluk k němu vlezl tajně, když spal.
  Tak jsem ho vyzval, ať to už nechá na mě, aby nepřišel nakonec k úrazu a zorganizoval jsem na sobotu trestnou výpravu ze dvou ramenatých chlapů u Muzea Duchcov a dvou policajtů. Ve čtvrtek mi žák volal, atˇ už nikam nejezdíme, že už mu kříž vzal a má jej autě a co s ním. Jeho maminka se bála druhý den jezdit po městě kvůli kontrolám policie. Tak jsem vyjednal Dr. Wolfa z Muzea a maminka zajela k Muzeu a kříž předala. Kříž je v Muzeu dodnes a používají jej jako krásný artefakt při výstavách a přednáškách. Dr. Wolf byl v Litoměřicích v SOA a zápis přikládám:

  V Jeníkov, hřbitovní zeď u kaple sv.Anny
  1731
  ________________________________________________________

  Kříž z kamene s liliovitým zakončením ramen, vsazený do bývalé hřbitovní
  zdi u kaple sv.Anny s vtesaným nápisem přes břevno kříže

  v. kříže 80cm , š. kříže 55cm , v. písmene 4-5cm, kapitála

  AN.17.I(ACOBVS).E(CKERT).31.NO

  Jedná se s největší pravděpodobností o náhrobní kříž Jacoba Eckerta z Hudcova,
  který byl na zdejším hřbitově pochován dne 3.V. 1731

  SOA Litoměřice, matriky, Jeníkov 67/4, folio 120v (oddíl zemřelých)

  Protože kříž č.1208 je tedy křížem náhrobním, byl po dohodě s bývalým předsedou SPVKK přeřazen do drobných památek.

  Tolik k příběhu téměř detektivnímu. Ještě Vám pošlu k tomu fotky na vaši email adresu a přeji hezké posvátčí a vše nej- hlavně zdraví a mnoho nálezů v roce 2023.
  Václav Šlapák, Dubí

  Teď zjišťuji, že adresu asi nemám, pošlete mi,prosím.

  • Jiří Linhart

   Omlouvám se, že odpovídám tak pozdě. Příspěvek přeposílám Zd. Rajsiglovi, který je autorem té GPS evidence. Moje mailová adresa je jirka.45@seznam.cz. Z Lokte zdraví Jiří Linhart

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Jiří Linhart 2011 - 2023  |  Materiály umístěné na tomto serveru mohou být publikovány pouze se souhlasem autora.

Mapa webu

Developed by Daniel Danielčák