Osobní blog novináře "na vejminku" a sběratele smírčích křížů

Křížový kámen z Chranišova
nalezl nový domov v Novém Sedle

Loading

Ve středu 22. srpna se uzavřela další část historie křížového kamene, který má v katalogu „Kamenné kříže Čech a Moravy“ evidenční číslo 0128. Kdybych musel pro kameny vymýšlet nějaká pojmenování, k tomuto by sedla přezdívka „bludný kámen“.

Chranišov 14.02.2009

Chranišov 14.02.2009

Půl druhého metru vysoká pískovcová stéla s vypouklým refiéfem latinského kříže stávala kdysi u kapličky v Chranišově, která byla v 80. letech zbořena a kámen byl přemístěna o pár metrů dále k silnici na Nové Sedlo. Hledali jsme ho tam s Maruškou v únoru 2009, vyzbrojeni docela přesným popisem včetně fotky, na které byl kámen v zákrytu s betonovým sloupem elektrického vedení na druhé straně silnice. Místo kamene jsme ale našli jen díru ve sněhu a v ní úlomek betonové drenážní roury, o kterou bývala stéla opřená. Kámen byl fuč a nikdo z lidí, kterých jsem se poptával, o něm nic nevěděl. 

Hrad Loket 13.09.2010

Hrad Loket 13.09.2010

Na očích veřejnosti se chranišovská stéla znovu objevila až v září 2010, kdy byla umístěna na nádvoří hradu Loket vedle kamenů č. 0136 a 0761. Transfer byl prezentován jako „záchrana památky ohrožené chystanými stavebními úpravami“, což se mi moc nelíbilo. Napsal jsem tenkrát do Mladé fronty článek (Zachránili památku. Je to dobře, nebo špatně? – MFD 02.11.2010), ve kterém jsem si dovolil vyjádřit můj názor, že se měl kámen nechat tam, kde byl. Žádné reakce jsem se samozřejmě nedočkal a nad celou tou věcí jsem zlomil hůl. 

„Záhadné“ zmizení kamene ale nenechalo v klidu ani některé občany Chranišova. Letos v létě jsem dostal mail od pí Dagmar Kerulové, která psala: „Na tuto památku jsem se ptala vedení města Nového Sedla, pod které spadáme. Hlavně jsem chtěla vědět kam zmizel, když do nedávna tam byl. Ti neměli ani ponětí, že už tam není. Přijde mi zvláštní, když si přečtu, že byl odvezen v důsledku plánovaných terénních oprav a město mi tvrdí, že o ničem nemá ani tucha. Nevíte náhodou, jakou cestou mohu získat informaci, proč byl odvezen do Lokte a hlavně na popud koho?“

Nové Sedlo 22.08.2012

Nové Sedlo 22.08.2012

Odkázal jsem pí Kerulovou na Památkový ústav a tím moje angažmá v téhle věci skončilo. Starali se ale jiní, a výsledkem byl další transfer. Počátkem srpna se v Sokolovském deníku objevila zpráva, že kámen už je v Novém Sedle a že pro něj hledají vhodné místo, a 22. srpna před polednem byl kámen, „postavený“ podle mého nepříliš vhodně naležato, před novosedelským kostelem vysvěcen. Musela to být velká sláva, pozvali si na to samotného arcibiskupa Radkovského. Já u takových oficialit být nemusím, a tak jsme si ho tam zajeli s Maruškou vyfotit až odpoledne. 

Další fotografie

Sdílejte tuto stránku:
Ohodnoťte článek:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Předchozí

Old Boys Bike Tour na Tepelsku a Plánsku

Následující

Začátek září na Andělské Hoře a v Málkově

3 Comments

  1. Vendis

    Záhadné je putování tohoto kamene… Nicméně je štěstí, že ho někdo „nezachránil“ na svoji zahrádku.

  2. 4.3.2018…křížový kámen na témže místě, ale již je vztyčen..:-)

    • Jiří Linhart

      Díky za reakci, jsem rád za každý komentář! O tom, že kámen před kostelem v Novém Sedle byl postavený, samozřejmě vím, v galerii kamenných křížů mám v okrese Sokolov fotku z roku 2012 a fotky sučasného stavu jsem posílal i na německý web suehnekreuz.de, kde tento kámen evidují v Lokti. Zdraví Vás Jiří Linhart

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Jiří Linhart 2011 - 2023  |  Materiály umístěné na tomto serveru mohou být publikovány pouze se souhlasem autora.

Mapa webu

Developed by Daniel Danielčák