Osobní blog novináře "na vejminku" a sběratele smírčích křížů

Ze Sokolova do Lokte za znamením kotvy

Loading

Už když jsem psal článek „Záhadné patníky loketské“ mi bylo jasné, že nostitzských mezníků se znakem kotvy musí být okolo Sokolova víc než jenom ten, který jsem objevil mezi Loktem a Starým Sedlem. A také že ano. Stačilo se trochu poptat a porozhlédnout a do konce roku 2012 jsem jich našel a nafotil šest. Strávil jsem jejich hledáním pár pěkných chvil a samozřejmě budu vděčný každému, kdo mi pomůže lokalizovat další.

Nostitzský mezník pod "vodopádem" v Těšovicích. Vlevo současný stav, vpravo fotka z knihy "Obec Těšovice"

Nostitzský mezník pod "vodopádem" v Těšovicích. Vlevo současný stav, vpravo fotka z knihy.

První „expedici ve znamení kotvy“ jsme podnikli s Maruškou a Martinem v sobotu 24. listopadu, kdy jsme se vydali do Těšovic hledat kámen pod vodopádem, který zmiňuje loketský archivář Vladimír Vlasák v publikaci „Obec Těšovice“. Poté, co jsme si s pomocí místních znalců ujasnili, na kterém vodním toku ten „vodopád“ hledat, jsme se vydali od soutoku bezejmenného potoka s Ohří proti proudu a skutečně jsme byli úspěšní. Kámen od doby, kdy ho anonymní autor fotil pro publikaci  o Těšovicích, poněkud změnil polohu a není dost dobře možné zjistit, zda vlivem přírodních či lidských sil. 

Těšovice - mezník u bezejmenného potoka.

Těšovice - mezník u potoka.

Cesta podél potoka, který se zřejmě zavodní jen po větších lijácích, je dost svízelná, člověk musí dávat zatraceně pozor, kam šlape, a tak se také stalo, že jsem přehlédl druhý kámen s kotvou stojící několik desítek metrů pod vodopádem. Kdybych byl býval o něm věděl, tak se to nestalo, ale dozvěděl jsem se o něm až v neděli na Nejdlově semináři od Lukáše Smoly. Vypravil jsem se k němu hned v úterý a byl jsem úspěšný.

Mezník číslo 15

Mezník číslo 15

Úspěšný jsem byl i při hledání třetího nostitzovského mezníku na břehu Ohře pod dálničním mostem. Stojí hned u zrušené (na druhý břeh řeky přeložené) zeleně značené turistické cesty z Těšovic do Starého Sedla a podobně jako na kameni u těšovického potoka je na něm vysekané číslo. Rozdíl je jen v tom, že kámen u potoka má číslo 40 vysekané na boku, zatímco kámen u řeky má číslo 15 vysekané jako protějšek kotvy na zadní straně.

Cestou domů do Lokte jsem se zastavil ještě u trojice nostitzovských mezníků na hranici mezi Starým Sedlem a Loktem. První z nich, který v létě nastartoval můj zájem o tyhle pěkné kamenné památky, skutečně není třeba hledat, další dva bych ale bez pomoci místního starousedlíka našel jen stěží. Jeden je usazený u cesty do Lokte a druhý u sotva znatelné bývalé cesty kamsi dolů do Starého Sedla a dohromady tvoří trojúhelník o straně nějakých 25 – 30 kroků. Oba byly téměř dokonale „utopené“ v trávě a dalo dost práce je odkrýt tak, aby bylo co fotografovat.

Další fotky z cesty

Sdílejte tuto stránku:
Ohodnoťte článek:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Předchozí

Opožděný advent v Bavorsku

Následující

Jarní výlet za patníky kolem Lokte

6 Comments

 1. Monika

  Jeden takový je kousek od obce Boučí nedaleko Sokolova…

 2. Jiří Synek

  Aspoň jeden bude také před budovou tvrze v Těšovicích.
  Kdyžtak pošlu obrázek.
  Jiří

 3. Jeden takový kámen je mezi Březovou a Lobzy v lese

 4. Lenka Hubatková

  Dobrý den, šli jsme ve Vašich stopách a našli všechny mezníky, které uvádíte a navíc jsme u Starého Sedla objevili jeden navíc (celkem 4) a pod Sokolovským mostem další po 150 m směr Těšovice. Rádi bychom nalezli i ten u Boučí a Březové. Našel jste je od té doby?
  Pokud budete chtít pošleme přesné souřadnice našich nalezených mezníků.
  Děkuji za odpověď
  Hubatkovi

  • Jiří Linhart

   Díky za dotaz, asi Vás zklamu, ale nosticovské hraničníky u Boučí jsem doposud nenašel. Popravdě řečeno jsem se tam už nějaké dva tři roky vůbec nedostal, pokud mám čas, snažím se věnovat ho strávit hledáním křížů, to byla od začátku moje hlavní doména. Jak chodím se psem po lese, tu a tam něco najdeme, naposledy právě nosticovský kámen s kotvou na už zaniklé cestě z Lokte do Hruškové, bohužel jsem s sebou neměl foťák.
   Ty kameny, co mám nafocené, zkusím zkompletovat do jedné galerie a udělat k tomu nějaký komentář, ale kdy to bude, ví Bůh.
   Z Lokte Vás zdraví Jirka Linhart

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Jiří Linhart 2011 - 2024  |  Materiály umístěné na tomto serveru mohou být publikovány pouze se souhlasem autora.

Mapa webu

Developed by Daniel Danielčák