Loading

Poslední den školního roku 2011/12 jsem se vydal umazat další rest na Chebsku. Cílem byl kříž v Povodí, podle některých autorit, tuším že pana Víta, nejkrásnější kamenný kříž na Chebsku. Autorita nelhala, kříž v Povodí je opravdu krasavec.

Smírčí kříž v Povodí

Smírčí kříž v Povodí

Kdybych se rozkrájel, tak říct, proč jsem se do Povodí nikdy předtím nepodíval, nedokážu. Osada leží ve „véčku“ tvořeném silnicemi z Třebeně přes Dvorek na Milhostov a z Třebeně na Hartoušov, obě mám od roku 2007, kdy jsem tu byl prvně, projeté nesčíslněkrát, ale projet se po místní komunikaci, která tyhle dvě „autostrády“ spojuje, a na které Povodí leží, jsem se odhodlal až teď. Křížek stojí na příjezdu do osady od Lesinky kousek od silnice, jako by tam stál odjakživa, a přitom tam byl postavený teprve před jedenácti lety. Původně stával u mostu přes Vonšovský potok, čehož důkazem je Dreyhausenova fotka z roku 1940, po válce byl považován za ztracený a znovunalezený a na současné místo postavený byl až v roce 2001.

Ačkoliv to nikdy nedělám, strčil jsem při odchodu z domova do batohu metr, neboť údaje o výšce kříže v knize „Kamenné kříže Čech a Moravy“ a na smircikrize.euweb.cz se dost podstatně liší – kniha udává výšku 165 cm a web 105 cm, tedy rozdíl 60 cm. Ne, že by na tom nějak extra záleželo, ten křížek je prostě pěkný, ať měří, co měří, ale pravdu má web…

Snad jenom proto, abych si zkazil euforii z Povodí, jsem se cestou domů zastavil v Nebanicích, abych se podíval na kostel. Byl naštěstí zavřený, na zkažení nálady bohatě stačilo ho obejít. Vytlučená okna, orvané okapy a hodiny, které se zastavily v půl druhé a asi před mnoha lety…

Sdílejte tuto stránku: