95 zhlédnutí celkem,  2 zhlédnutí dnes

Ve snaze rozšířit mou letos dost zanedbávanou databázi kamenných křížů, vydal jsem se za těmi, které byly jako nové nálezy prezentovány na říjnovém setkání Společnosti pro výzkum kamenných křížů v Aši. První z nich mě potěšil cestou do Plzně pro zelí v Olešovicích a věřil jsem, že podobně pěkné kousky objevím i v Horní Lipině na Chebsku a v Nejdku. Jenže další potěšení se už nekonalo….

Kámen s evidenčním číslem 0015 na archivním snímku…

Hned týden po Olešovickém úspěchu jsem se vypravil pohledat křížový kámen s nízkým evidenčním číslem 0015, který v roce 1999 zmizel ze svého původního stanoviště mezi duby na levé straně silnice z Chodové Plané do Plané, aby se po 20 letech „zčistajasna“ objevil v osadě Horní Lipina na Chebsku. Jeli jsme sami dva s Britou, a abychom snížili svou uhlíkovou stopu, nechali jsme auto v Sokolově a dál jsme cestovali prostředky veřejné dopravy.

Docela jsme si naběhli na vidle, protože v Chebu jsme dostali vynadáno od řidiče autobusu do Hrozňatova, protože vlak měl 15 minut zpoždění a my s vyplazenými jazyky dobíhali na zastávku autobusu v okamžiku, když akorát odjížděl. Problémy byly i při zpáteční cestě, když jsme na zastávce v Lipové skoro tři čtvrtě hodiny v citelném chladnu čekali na vlak, který (podle zpráv z aplikace „Můj vlak“) postihly na trati z Plzně do Chebu hned dvě mimořádné události (jaké, už apka neupřesnila). Ani se nedivím, že tolik lidí dává před vlaky a autobusy přednost vlastnímu autu…

… a místo, kde jsme ho marně hledali

Jinak to ale byl výlet docela vydařený, z Hrozňatova jsme se vyškrábali po trase Křížové cesty k poutnímu areálu Maria Loreto, navštívili nedalekou kapli Božího hrobu, pohodlnou lesní cestou došli k pěkné kapličce u silnice z Chebu do Mýtiny a konečně i do té Horní Lipiny, odkud jsme zanikající, ale pořád ještě schůdnou cestou přes pastviny a les dorazili na železniční zastávku Lipová. Ta víc jak sed kilometrů dlouhá túra měla vlastně jen jednu chybu, ten kámen totiž tam, kde měl být, nebyl. Potkal jsem v jinak liduprázdné osadě dvě ženy, ta první vůbec nevěděla, na co se ptám, a ta druhá odvětila, že nějaký kámen ze vsi nedávno odvezla policie. Až večer jsem se od kolegy Svobody dozvěděl, že dříve než my na místo dorazili pánové z CHKO Slavkovský les, za asistence Policie ČR kámen vyjmuli ze země, naložili a odvezli do Chodové Plané, kde bude na jaře vrácený na jeho původní stanoviště.

Novodobý kříž na cestě z Nejdku na Žižkův vrch

Za druhým křížkem jsme vyrazili opět jen ve dvou s Britou týden před začátkem adventu do Nejdku. Novodobý pamětní kříž, postavený údajně na památku ženy, na kterou spadl strom, vypadal na fotkách prezentovaných na setkání SPVKK docela pěkně, v reálu je ale obklopený neuvěřitelnou sestavou několika svíček v laciných náhrobních lampičkách, umělých květin a plastových andílků, vypadá skoro jako některé hroby našich cikánských spoluobčanů na hřbitově v Sokolově. Najít ho je velice snadné, stojí u žlutě značené turistické cesty od nejdeckého kostela sv. Martina přes Žižkův vrch do Vysoké Pece a dál do Kraslic. Od brány nejdeckého hradu je to k němu asi půl kilometru do kopce, skoro bych ale řekl, že tenhle křížek nestojí za to, se k němu trmácet .
Za týden začíná advent, mívali jsme ve zvyku v téhle době jezdit do Bavor, letos se nám to ale, stejně jako loni, nejspíš nepovede. Aspoň že se nám ten koronavirus zatím vyhýbá….

Sdílejte tuto stránku: