Loading

Na zajímavou sestavu kamenných památek silničního značení jsme poprvé narazili, když jsme se s Vladimírem Hlavatým na kolech 25. srpna 2015 toulali po hřebenech Krušných hor. Na zanedbané a málo využívané místní silnici z Potůček přes Ryžovnu do Abertam se nám na místě, kde ještě v době mého narození stávala osada Háje o 250 obyvatelích, vlevo od silnice (ve směru na Ryžovnu) zjevila dvojice kamenů.

Vyšší z nich, asi 140 cm vysoký sloupek o půdorysu rovnoramenného trojůhelníka je postavený širší stranou rovnoběžně se silnicí a na obou užších stranách jsou patrné zbytky vyrytých nápisů. Na straně obrácené směrem k Potůčkům, se pořád ještě dá vyluštit nápis Gemeinde Breitenbach, z čehož se dá soudit, že spíše než o ukazatel směru se jedná o hraniční kámen vymezující území obce. Osada Háje, dříve Zwittermühl, byla součástí obce Potůčky, která se dříve jmenovala Breitenbach. Nápis na straně viditelné ze směru od Ryžovny (Seifen) se už rozluštit nedá (aspoň já to nedokážu).

V těsné blízkosti sloupku stojící plochý kámen se zaobleným vrškem jako by z oka vypadl poštovním milníkům, jakých jsou v sousedním Sasku stovky, ne-li tisíce. U nás jsem milník podobného tvaru viděl jen v Božičanech, kde rovněž tvoří dvojici s kamenným ukazatelem směru.

Podruhé jsme se do Hájů jsme vypravili s Maruškou 22. září dopoledne v naději, že pod jiným úhlem slunečního světla bude nápis Gemeinde Breitenbach lépe viditelný i na fotografii. Výsledek byl ale, bohužel, stejný.

Sdílejte tuto stránku: