Loading

Státní hranice mezi Čechami a Saskem by mohla být vzorem trvanlivosti, nezměnila se už více než půl tisíce let. Vytýčena byla na začátku druhé poloviny 15. století po dlouhém a jistě ne jednoduchém handrkování mezi oběma zeměmi, které bylo ukončeno podpisem tzv. Chebské smlouvy v roce 1459.

Hraniční kameny byly na česko-saské hranici osazovány od roku 1558, nejstarším dochovaným je patrně Juliusstein nedaleko Kostelní u Kraslic. Krásný a dodnes funkční hraniční kámen se dochoval i nedaleko vrcholku Rudné (852 m n.m.) asi kilometr severovýchodně od železniční zastávky v Potůčkách. Je skoro o 120 let mladší než Juliusstein, datovaný je rokem 1672 a kromě letopočtu jsou na něm vytesané reliéfy tehdy platných zemských znaků českého království a saského kurfiřtství. Najít ho není žádný problém, na vrchol Rudné a pak až ke kameni vede z Potůček červeně značená turistická cesta.

Kdo se na vrchol Rudné vydá sice delší, ale podstatně pohodlnější cestou od jihu, narazí pod vrcholem na záhadný hraniční kámen označený na temeni typickým křížkem a na čele číslicemi 6 / 8. Co tady vymezoval, ví Bůh, zemská hranice je dobrých pár set metrů dále.

Sdílejte tuto stránku: