Osobní blog novináře "na vejminku" a sběratele smírčích křížů

Toužimská rarita: Psí kotce z mlýnských kamenů

Loading

Zajímavostí, jinde na západě Čech nevídanou, se může pochlubit kraj pod Třebouňským vrchem u Toužimi. V několika okolních vsích se tu dochovaly psí kotce, na jejichž stavbu byly použity mlýnské kameny.

Psí kotec na dvoře neobydlené usedlosti v Třebouni

Jiří Schierl u psího kotce na dvoře neobydlené usedlosti v Třebouni

„Byl to materiál, který byl po ruce v dostatečném množství. Nedaleko odtud je vesnice Žernovník, kde se těžil pískovec na výrobu mlýnských kamenů a ty se na místě i vyráběly. A protože zdejší pískovec je měkký, byly rychle opotřebované a u každého mlýna jich byly hromady. Nápad využít je jako čelní stěnu psího kotce se nabízel sám od sebe,“ vysvětluje původ této stavební kuriozity regionální historik Jiří Schierl.
Kotce bývaly vestavěny do chlévů, kde byl přirozený zdroj tepla, a mlýnské kameny s už vyvrtaným otvorem se pak použily jako čelní stěna s vchodem pro pejska. Při úpravách vesnických stavení pro moderní bydlení po druhé světové válce vzala většina z nich za své i s chlévy, které se přestavovaly na garáže nebo dílny, a do dnešních dnů se tak dochoval jen zlomek někdejšího počtu.

Psí kotec na farmě Belina v Nežichově

Psí kotec na farmě Belina v Nežichově

Hned dva psí kotce z mlýnských kamenů jsou k vidění přímo v Třebouni, ve dvorech dvou vedle sebe ležících chátrajících usedlostí. Vstup nám usnadní vyvrácená vrátka, otázkou ovšem je, jak by se tvářili majitelé, kdyby zvědavce na svém, byť opuštěném a zaneřáděném dvoře nachytali.
Bez rizika vstupu na cizí pozemek si takový kotec může každý prohlédnout v rodinné farmě Belina v Nežichově. Jeho chlupatý „nájemník“ byl v době naší návštěvy někde na toulkách, psí obydlí nám ukázal synek majitelů farmy.

Článek vyšel v deníku PRÁVO v pátek 30. září 2011

Sdílejte tuto stránku:
Ohodnoťte článek:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Předchozí

Sedm jednou ranou aneb snadné úlovky v Kadani

Následující

Kytička na hrobě Karla Šrámka aneb dva důvody, proč se vydat v říjnu do Lubů

1 Comment

  1. Vendis

    To je nápad! Ovšem běda, když Ti pes vyroste…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Jiří Linhart 2011 - 2023  |  Materiály umístěné na tomto serveru mohou být publikovány pouze se souhlasem autora.

Mapa webu

Developed by Daniel Danielčák