Loading

Vpravo od silnice z Šindelové na Přebuz, asi kilometr nad osadou Krásná Lípa leží v nadmořské výšce 827 metrů nezalesněný vrchol Ptačí hory. V dobách, jejichž pamětníci ještě všichni nevymřeli, se tu rozkládala nevelká obec Vogeldorf (Vogelsdorf, česky Ptačí). Založená byla snad někdy v 17. století osadníky z Bavor, kteří přicházeli pracovat do okolních skláren, po odsunu Němců v roce 1946 zanikla. Takřka beze stopy zanikly, některé dokonce mnohem dříve, i všechny okolní osady a samoty, na jejich místě jsou dnes jen pastviny nebo les.

Jednou z nemnoha, ne-li jedinou nemovitou památkou na zdejší osídlení je asi dva metry vysoký kamenný sloupek, zakončený jetelovým křížem, pod kterým je z obou stran vytesána nika pro umístění obrázku a z jedné strany letopočet 1680. Hledá se dost blbě, stojí uprostřed vzrostlého lesa nějakých sto-dvě stě metrů vlevo od silnice ve směru k dnes již rovněž zaniklé lokalitě Stahlerovy Domky a nevede k němu žádná cesta.

Dost nejasný je i původ téhle památky. Obecně se má za to, že sloupek byl postaven „na památku rodiny, která zemřela na mor“ (smircikrize.euweb), případně jako „svědectví jedné z lidských tragédií, při níž vymřela část obyvatel Krásné Lípy“ (Mapa tajemných míst Karlovarsko). Vypadá to pravděpodobně, v roce 1680 skutečně infekce v Čechách řádila, v Praze třeba na mor pomřelo na 15 tisíc lidí, ale archivy v té době prý v okolí Krásné Lípy v roce 1680 žádnou tragédii s větším počtem nebožtíků neuvádějí. Ne že bych je studoval, na to nemám, jen jsem se poptal a poptám se dál, a kdybych se něco dozvěděl, rád to sem klidně doplním.

Sdílejte tuto stránku: