Floss

Městečko na zrušené železniční trati z Neustadt an der Waldnaab do Eslarnu na česko bavorské hranici (asi 15 km západně od Bělé nad Radbuzou). Trať je kompletně přestavěná na cyklostezku, která je se svými více než 50 kilometry nejdelší toho druhu v Bavorsku, bývalá železniční stanice Floss je necelých 10 km od Neustadtu.

Na katastru města Floss jsou čtyři kamenné kříže:

  1. Žulový kříž (95 x 80 x 20) s rytinou radice pluhu na čelní straně stojí na jihozápadním okraji města u silnice na Weiden na místě, kde z Weidenstrasse odbočují doprava Marterweg a Raiffeisenstrasse. Křížek jsem si vyfotil už v roce 2006 při cyklovandru po Bockelradweg, od té doby se místo, kde stojí, dost změnilo (anebo kříž přestěhovali).
  2. Žulový kříž (96 x 73 x 22) bez viditelného znamení stojí na opačném severovýchodním konci města při výpadovce n Plössberg na malém parkovišti u odbočky na Gössen. Podle místní pověsti mělo na tomto místě dojít ke sporu místního krejčího s blíže neidentifikovaným cizincem, který krejčík nakonec zaplatil životem.
  3. Robustní, pelivě opracovaný žulový kříž (101 x 71 x 17) stojí pár metrů vpravo od paty schodiště vedoucího ke kostelu sv. Mikuláše (St. Nikolas-Kirche) na návrší Nikolaiberg (v místním nářečí Nikerl) na severním okraji města. Čelo kříže zdobí více než půl metru vysoká rytina radlice pluhu.
  4. Typově shodný kříž s uraženou hlavou (61 x 70 x 17) stojí vlevo od paty schodiště asi osm metrů od kříže č. 3 a stejně jako ten má na čele vyrytý symbol radlice. Oba stojí na svých místech už víc jak čtyři stovky let, jsou zakresleny už na úřední mapě Flossu z roku 1600.
Sdílejte tento článek
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...
  1. Zatím žádné komentáře.
(nebude zveřejněn)